Przychodnia Weterynaryjna Choszczno

Coroczna wizyta kontrolna

Coroczna wizyta kontrolna

 

Zwierzę to obowiązek. Oprócz karmienia, utrzymywania higieny i zapewnienia odpowiedniej ilości ruchu, ważna jest profilaktyka, która może uchronić zwierzę przez wieloma poważnymi chorobami. Coroczne szczepienia oraz regularna profilaktyka przeciwpasożytnicza, pozwalają na ochronę przed wieloma, ale nie wszystkimi czynnikami patogennymi. Właściciele powinni zostać poinformowani jak właściwie postępować ze swoimi podopiecznymi w kolejnych etapach jego życia.
Każda grupa wiekowa wymaga indywidualnego podejścia. Ważne aby taka wizyta była wcześniej zaplanowana. Dzięki temu lekarz będzie mógł przeznaczyć na nią więcej czasu. Często bowiem, do podstawowego badania klinicznego niezbędne są badania dodatkowe.

Celem badania kontrolnego jest wykrycie ewentualnych schorzeń, na etapie, który pozwala na wyleczenie lub zahamowanie dalszego rozwoju choroby. Zwykle zwierzę badanie jest wtedy, gdy okazuje pełną gamę objawów. To błąd, ponieważ często na leczenie jest już za późno.

Wizyta kontrolna

Podczas wizyty kontrolnej lekarz weterynarii bada zwierzę. Oprócz podstawowego badania klinicznego, niezbędne są badania dodatkowe, pozwalające na szerszą diagnostykę pupila. Zwierzę po piątym roku życia wymaga minimum corocznego monitoringu podstawowych parametrów biochemicznych krwi. Niezbędne do dalszej diagnostyki są również wyniki morfologii. Bez nich samo badanie kliniczne może okazać się niewystarczające.
Wizyta kontrolna to również lekarska pomoc w ustaleniu prawidłowego żywienia oraz informacje dotyczące właściwej pielęgnacji skóry i włosa.

Co dalej?

Po badaniu klinicznym i wstępnej diagnostyce, lekarz, jeśli istnieje taka potrzeba, może skierować pacjenta na dalsze badania dodatkowe.
W zależności od schorzenia, często pomocne są szczegółowe badania laboratoryjne, szczególnie przy chorobach dermatologicznych. Diagnostyka obrazowa ( USG, RTG) pomagają wykluczyć bądź potwierdzić zmiany rozrostowe, ropomacicze, choroby układu kostno- stawowego, dolegliwości o podłożu neurologicznym. Przy obecnych technikach diagnostycznych, zwierzę może zostać szczegółowo i mniej inwazyjnie zbadane, zanim trafi na stół operacyjny.